Praha je unikátním místem nejen v množství památek a zajímavostí, ale i v hustotě turistického značení. První, takto rozsáhlý, výběr tras pro pěší návštěvníky hlavního města byl proveden v rámci akcí konaných u příležitosti udělení čestného uznání „Evropské město kultury roku 2000“ hlavnímu městu Praze.
Jedny z prvních tras pro pěší turisty k významným kulturním a turistickým cílům nacházíme v historickém centru Prahy. Při označování bylo použito zhruba 1300 informačně orientačních značek. Na tomto značení je mimo názvu cílového místa v českém jazyce i jasně srozumitelný symbol a směr cílového místa. Toto značení se však důsledně vyhýbá komerčním cílům.
V pozdějších letech byly označovány další cíle, až do aktuálního stavu cca 350 míst nejen v historickém centru, ale i v některých dalších městských částech.
„Správa značení není v tuto chvíli jednotná. O celoměstské značky se stará Technická správa komunikací hl. m. Prahy, ostatní jsou ve správě jednotlivých městských částí,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.
Při podrobné fyzické kontrole v terénu a porovnáním souladu s původním projektem bylo zjištěno, že z celkového počtu 204 sestav značení jich 72 kompletně chybí a celá řada dalších je poškozena. Důvodů může být celá řada, příkladně opravy poduličních sítí, rekonstrukce budov, výstavba předzahrádek nebo výměna veřejného osvětlení a vandalství.
„K obnově původního stavu je zapotřebí zhruba milionová investice, kterou vynaložíme na výstavbu 72 celých sestav, doplnění poškozených cedulí a opatření nosných sloupů speciálním nátěrem proti polepům. Celá oprava by měla být hotová do zahájení hlavní turistické sezóny,“ dodal Pivec